Abone Veritabanları

Erişim Detaylar

Tür : TAM METİN

Konu : Displinlerarası

İçerik :

Sosyal, fen, sağlık ve eğitim bilimlerinde kullanılan nitel, nicel ve karma yöntemler hakkında araştırmacılara yönelik online eğitim verilen akademik bir eğitim platformudur. Yüksek lisans ve doktora öğrencileri, akademisyenler, araştırmacılar ve kamu kurumlarındaki uzmanlara araştırma yöntemlerinde kullanılan yazılımları ve yöntemleri ayrıntılı bir şekilde anlatmayı amaçlamaktadır. 

Abonelik Durumu : EKUAL

Erişim

İçerik :

AKBES (Akademik Bilgi ve Eğitim Sistemi) veri tabanı 31.12.2024 tarihine kadar  erişime açılmıştır. 

AKBES veri tabanı ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyindeki katılımcılar için her alana özgü akademik eğitimler, mesleki gelişim eğitimleri, eğitmen eğitimleri içeren ve birçok eğitimde Türkçe- İngilizce dil seçeneği imkânı sunan bir veri tabanıdır. Ayrıca eğitim düzeyi ne olursa olsun kendini geliştirmek isteyen herkese dair eğitimleri barındıran çok yönlü bir veri tabanıdır. Görsel ve işitsel kaynakların yanı sıra çevrim içi, çevrim dışı ders anlatımlarını ve canlı Webinar etkinlikleri içeren 7/24 erişim sağlayabileceğiniz çok yönlü bir veri tabanıdır.

AKBES sayesinde katılımcılar;

 • 200’den fazla sertifikalı Kişisel Gelişim, Mesleki Gelişim ve Akademik Gelişim eğitimlerine erişim sağlayacak
 • (Ayrıntılı bilgi tanıtım kataloğunda yer almaktadır),
 • Akademik ve İş dünyası ile gerçekleştirilecek Canlı Workshoplar ve Eğitimlere ücretsiz katılabileceklerdir.

 

Erişim linki: https://akbes.com.tr/

Kayıt Oluşturma

Broşür

Abonelik Durumu : Abone

İçerik :

Annual Reviews; yaşam bilimleri, biyomedikal bilimleri, fen bilimleri, tarım bilimleri, sosyal bilimler ve ekonomi alanında dünyanın önemli derleme dergilerinden oluşmaktadır.

Annual Reviews, 1932 yılında bilim insanlarının sürekli eksikliğini hissettikleri bir durum olan kendi alanlarındaki en önemli araştırmaları okumak için zaman bulma noktasında çözüm sunmak amacıyla kurulmuştur. Günümüzde araştırmacılar için en önemli unsurlardan olan kendi alanlarındaki en son gelişmeleri takip etmek ve iş birliği fırsatları yakalamak açısından eşsiz bir kaynak olan Annual Reviews, konu hakkında detaylı bilgisi olmayan araştırmacılar için ise referans kaynağı olarak kullanılmaktadır.

 • Dergilerin kapsamında yaşam bilimlerinden, biyomedikal bilimlerinden, fen bilimlerinden, tarım bilimlerinden, sosyal bilimlerden ve ekonomiden 51 konu yer almaktadır.
 • Tıp ve Psikoloji Nobel ödülünü kazananların %56'sı ve Kimya Nobel ödülünü kazananların %42'si Annual Reviews yazarlarıdır.
 • Her bir Annual Reviews'da, bir alandaki en önemli konulara ilişkin 20+ makale bulunmaktadır. Tanıtım bölümüne sahip olan her makalede konu derinlemesine ele alınmaktadır ve en az 130 atıf vardır. Alıntılanan atıflar yazarlarımızca dikkatli bir biçimde seçilmektedir ve daha kapsamlı bir keşif sürecine giden birincil araştırmanın yolunu açmaktadırlar.
 • Yeni ciltler yayınlandığında içindekiler tablosu hakkında ve diğer faydalı konulardaki eposta uyarılarını almak için kullanıcı adı ve parola oluşturarak Kayıtlı Kullanıcı olmanız önerilir. Unutmayınız: (parola 8 karakterden oluşmalı ve büyük harf, sayı ve en az bir adet harf/sayı dışı karakter içermelidir).
 • Kayıt yaptıran üyelerimiz, yayınlandıkça oluşturulan ve bazen resmi yayından altı ay kadar önce çıkarılan Reviews in Advance'e erişme olanağına sahip olacaklardır.

Video: https://www.annualreviews.org/about/what-we-do

Erişim adresi: www.annualreviews.org

Dergi etki faktörleri için: https://www.annualreviews.org/about/impact-factors

 

Abonelik Durumu : EKUAL

Erişim Detaylar

Tür : BİBLİYOGRAFİK

Konu : Teknoloji ve Uygulamalı Bilimler

İçerik :

1913-1983 yıllarında yayınlanmış olan teknoloji ve uygulamalı bilimler alanlarındaki kitap incelemelerini indekslemekte ve Industrial Arts Index’e de (1913-1957) erişim sağlamaktadır.

Abonelik Durumu : EKUAL

Erişim Detaylar

Tür : BİBLİYOGRAFİK

Konu : Disiplinlerarası

İçerik :

1913-1983 döneminde yayınlanmış olan 2,000’den fazla yayını indeksleyen yaşam bilimleri ve iktisadi idari bilimler alanındaki temel indekslerden biridir. Yaklaşık 4,5 milyondan fazla kayıtın yer aldığı veri tabanında, çevre mühendisliği, ekonomi, elektrik ve elektronik mühendisliği, enerji kaynakları ve araştırmaları, finans, havacılık ve uzay, endüstri mühendisliği, iletişim ve bilgi teknolojileri, iş sağlığı ve güvenliği, kimyasal maddeler ve eczacılık, maden mühendisliği, muhasebe, nükleer enerjisi ve mühendisliği, otomotiv mühendisliği, pazarlama ve satış, şirket birleşmeleri, ulaşım, uluslararası ticaret ve yayıncılık ve daha pek çok konuda birincil öneme sahip yayınları içerir.

Abonelik Durumu : EKUAL

Erişim Detaylar

Tür : BİBLİYOGRAFİK

Konu : Sanat

İçerik :

1929-1984 yılları arasındaki sanat tarihi, resim, heykel ve moda tasarımı gibi pek çok sanat dalındaki dergi ve kitap incelemelerine erişim sağlamaktadır.

Abonelik Durumu : EKUAL

Erişim

Tür : Online eğitim platformu

Konu : Sosyal, fen, sağlık ve eğitim bilimleri

İçerik :

Erişim adresi: https://ayeum.com/

Abonelik Durumu : Abone

Erişim

İçerik :

Bir Kuşak, Bir Yol” çalışmalarını destekleyen bu eşsiz, tam metin veri tabanı, onlarca ülkede yayınlanmış binlerce akademik dergi içerir. Türkiye, Çin, Romanya, Rusya Federasyonu, Çekya, Pakistan, İran, Litvanya ve İpek Yolu ile bağlantılı tüm ülkelerin dergilerinden derlenen bu kaynağın kapsadığı konulardan bazıları şunlardır; Bilim, coğrafya, çevre, ekonomi ve finans, hukuk, internet ve telekomünikasyon, inşaat mühendisliği, lojistik, mimarlık, siyaset, sürdürülebilir gelişim, tarım, teknoloji, ticaret, yapılar, v.s. “Bir Kuşak, Bir Yol” girişiminde görev alan araştırmacılara yardımcı olan bu kaynak, girişimin başarı ile tamamlanmasına katkı sağlar.

İçeriğinde:

 • 5,000’e yakın tam metin dergi
 • 50’den fazla gazete ve haber bülteni
 • 260’ın üzerinde rapor ve konferans bildirisi
 • 1965’e kadar uzanan arşiv sayıları

Abonelik Durumu : EKUAL

Erişim Detaylar

Tür : BİBLİYOGRAFİK

Konu : ATIF

İçerik :

Bookcites, Kolay arayüze ve birden fazla arama seçeneğine sahiptir. Sadece atıf değil başlık ve yazarda da arama yapılabilmektedir. Kurumlara özel hazırlanmış olan panelde kurumsal atıf sayısı, okuma ve indirme sayıları gibi gelişmiş istatistikler detaylı olarak sunulmaktadır.

Bookcites’da;

*  350 + yayınevi bulunmaktadır.
*  35.000 +  Yayınevi kitabı bulunmaktadır.
*  2200 +  Tam metin bildiri kitabı bulunmaktadır.
* 90.000 + Tam metin bildirisi bulunmaktadır.
* 4 Milyon + atıf bulunmaktadır.

Abonelik Durumu : ABONE

Erişim Detaylar

Tür : BİBLİYOGRAFİK

Konu : Multidisipliner

İçerik :

İş ve işletme araştırmaları için değerli bir kaynak olan Business Periodicals Index Retrospective: 1913-1982, 70 yıllık akademik arşivinde akademik ve ticari dergileri indekslemektedir. İçerisinde Industrial Arts Index (1913-1957) veri tabanını da barındırır.

Abonelik Durumu : EKUAL

Erişim Detaylar

Tür : TAM METİN

Konu : Sosyal Bilimler

İçerik :

Business Source Ultimate (İktisadi ve İdari Bilimler, İşletme, Yönetim, Muhasebe, Yönetim Bilgi Sistemleri)

Bankacılık, çalışma ekonomisi, ekonometri, ekonomi, finans, iktisadi gelişme, iktisat, iktisat politikası, iktisat teorisi, iş ve işletme yönetimi, mali iktisat, maliye teorisi, muhasebe, pazarlama, uluslararası iktisat, üretim yönetimi, yönetim bilişim sistemleri, yönetim ve organizasyon, v.b.

Abonelik Durumu : EKUAL

Erişim Detaylar

Tür : TAM METİN

Konu : Multidisipliner

İçerik :

Edebiyat, fen bilimleri, hukuk, iş ve ekonomi, kütüphane ve bilgi bilimleri, mühendislik, siyaset bilimi, sosyoloji, tarih, tıp ve sağlık bilimleri…

Abonelik Durumu : EKUAL

Erişim

İçerik :

Cochrane Library; sağlık hizmetlerinde yapılmış tedavi ve müdahalelerde kanıtlanmış araştırmaları, metodolojik ve tanısal testlerin de yer aldığı güncel bilgileri içeren kaynaklara dayalı veri tabanlarını tek bir çatıda toplayan çevrimiçi bir kütüphanedir.

 

Erişim linki: https://www.cochranelibrary.com/

Eğitim rehberleri: https://www.wiley.com/en-us/customer-success/cochrane-library-training-hub

Kullanıcı eğitim webinarları: https://www.wiley.com/en-us/customer-success/event-calendar

Abonelik Durumu : Abone

Erişim Detaylar

Tür : DİĞER

Konu : Anatomi

İçerik :

Dünyanın en gelişmiş anatomi platformu olan Complete Anatomy içeriğinde bulunan özellikler:

*17.000’den fazla interaktif vücut yapısını içeren en gerçekçi ve eksiksiz insan modeli

*Atan ve atım sırasında diseksiyon yapılabilen 3D kalp modeli

*Tek bir platformdan erişebileceğiniz, Anatomi platformları arasındaki en geniş video içeriği. Kardiyoloji, Ortopedi, Oftalmoloji, Diş Hekimliği ve Fitness alanında 1,500’den fazla klinik video 

*Gerçek zamanlı Kas Hareketleri, Kasların Köken ve Yerleşimleri, Kemik Haritalama, Sinirlerin ve Arterlerin Takibi

*Ayrıntılı Mikroanatomi Modelleri. Modeli yakınlaştırarak detaylı inceleme yapılabilir ve birçok araç mikroanatomi modellerinde de kullanılabilir. (2D & 3D kalem, etiketleme, ağrı ve büyüme simülasyonları gibi)

*Yaratıcı araçlar – AR modu, sanal diseksiyon, kesit alma, 3D kalem, kemik kırıklarını ve yaralanmaları görselleştirme, ağrı ve hücre büyümesi simulasyonları 

*AR modunda çoklu kullanıcı özelliği ile sanal diseksiyon yapabilme

*Model üzerinde etiketleme, işaretleme ve görsel ekleme seçenekleri

*İnsan Anatomisi, Hasta Başı Ultrason Uygulamaları, Kadavra Görüntüleri gibi birçok konuda, alanında uzman kişiler tarafından hazırlanmış 100 saatin üzerinde ders içeriğini tek bir platformda sunan tek anatomi   platformu.

*Sadece Complete Anatomy platformunda sunulan, tek bir platformdan erişebileceğiniz akademisyen araçları: müfredat oluşturma, ders kaydı yapma, içerikleri öğrenciler ile paylaşma ve öğrencilerin performansını takip edebileceğiniz öğrenci paneli özellikleri.

Abonelik Durumu : ABONE

Erişim

Tür : İstatistik

İçerik :

DataTürkiye, Türkiye’nin ekonomik, sosyal, sektörel ve sosyal verilerini tek bir erişim noktasında birleştiren bir veri tabanıdır. DataTürkiye, ulusal istatistik ve gösterge sistemimizdeki kurumsal dağınıklık ve veriye sınırlı erişim gibi araştırmacı ve karar alıcıların hayatını zorlaştıran problemlere bir çözüm olarak tasarlanmıştır. Düzenli bir şekilde güncellenen DataTürkiye uygulaması sayesinde, birçok muhtelif kurum ve kuruluşun seçilmiş verilerine tek platformdan ulaşmak, verileri rahatlıkla yönetmek, statik ve dinamik raporlama yapmak, zaman serisi veya panel veri tabloları üretmek, göstergeleri grafiklere yansıtmak, tanımlanan tablo ve grafikleri çeşitli formatlarda indirmek ve kullanmak, karşılaştırma yapmak, meta veri dosyalarını incelemek mümkün olmaktadır. 

Erişim adresi: https://datatr.net/login

Kullanım Kılavuzu

Abonelik Durumu : Abone

Erişim Detaylar

Tür : BİBLİYOGRAFİK

Konu : Kanıta Dayalı Tıp

İçerik :

DynaMed (Kanıta Dayalı Tıp, Hasta Başı Bakım)

National Science Foundation - NSF (ABD American Ulusal Bilim Vakfı) desteği ile hekimler tarafından, hekimler ve diğer sağlık profesyonelleri için hasta başı bakıma yönelik tasarlanmış olan DynaMed dünyanın en güncel kanıta dayalı klinik referans aracıdır.  5,700’e yakın başlık için hazırlanmış özetleri, en güncel, geçerli ve pratik içeriği sağlaması, DynaMed’i uygulama sırasında ortaya çıkabilecek en önemli sorulara cevap verebilen vazgeçilmez bir kaynak haline getirmektedir. Başlıklar içinde ilaç bilgileri de yer almaktadır.

Abonelik Durumu : EKUAL

Erişim Detaylar

Tür : BİBLİYOGRAFİK

Konu : Sosyal Bilimler

İçerik :

Education Index Retrospective, birçoğu hakemli olan 800’den fazla yayını detaylı bir şekilde indeksleyerek, aralarında kitap incelemeleri de bulunan 850,000’den fazla kayıt sunar. Arşiv niteliğindeki literatürde aranılan bilgi, güncellenmiş konu başlıkları sayesinde günümüzün anahtar kelimeleri ile rahatlıkla bulunabilir. Ayrıca, eski tarihlere ışık tutması açısından orijinal konu başlıkları da korunmuştur.

Bazı konu başlıkları: Çok-kültürlü / Etnik eğitim, dil sanatları, din eğitimi, eğitimde bilgisayarlar, Fen ve matematik, hükümet fonları, kütüphanecilik, literatür standartları, okul öncesi eğitim...

Abonelik Durumu : EKUAL

Erişim Detaylar

Tür : TAM METİN

İçerik :

İşletme, pazarlama, insan kaynakları yönetimi, mühendislik ve kütüphanecilik alanlarındaki tam metin kaynaklara erişim sağlamaktadır.

Abonelik Durumu : EKUAL

Erişim Detaylar

Tür : TAM METİN

Konu : Eğitim Bilimleri

İçerik :

ERIC (Education Resource Information Center), eğitim literatürüne ve kaynakları için temel danışma kaynağıdır. Bu veri tabanı, Current Index of Journals in Education ve Resources in Education Index içerisinde yer alan dergilere erişim sağlar.

1966’dan günümüze kadar 1.6 milyondan fazla kayıt içeren ERIC 631,000’den fazla tam metin dokümana bağlantı verir.

Abonelik Durumu : EKUAL

Erişim Detaylar

Tür : BİBLİYOGRAFİK

İçerik :

John Carter Brown Library ile işbirliği içerisinde EBSCO Information Services, 1750’den önce Avrupa’da Amerika hakkında yazılan basılı kayıtlar için kapsamlı bir rehber üretti. Toplamda 32,000’den fazla kayıt içeren bu veri tabanında yer alan başlıca konular:

 • Amerika’daki Britanyalılar
 • Ticaret
 • Keşifler
 • Amerika’daki Flemenkler
 • Amerika’daki Fransızler
 • Amerika’daki dinler ve inançlar
 • Korsanlar
 • Köle ticareti
 • ve çok daha fazlası.

Abonelik Durumu : EKUAL

Erişim Detaylar

Tür : BİBLİYOGRAFİK

Konu : Multidisipliner

İçerik :

GreenFILEçevre ile tarım, eğitim, hukuk ve teknoloji gibi çeşitli disiplinler arasındaki bağlara dikkat çeker. Kapsadığı başlıklardan bazıları şunlardır; küresel ısınma, iklim değişiklikleri, kirlilik, ağaçlandırma, tarım, yenilenebilir enerji ve geri dönüşüm.

13,000’e yakın açık erişim tam metin kayıt içeren içeren bu veri tabanında, 850,000’in üzerinde kayıt özetleriyle birlikte indekslenmektedir.

Abonelik Durumu : EKUAL

Erişim Detaylar

Tür : BİBLİYOGRAFİK

Konu : Beşeri ve Sosyal Bilimler

İçerik :

Humanities & Social Sciences Index Retrospective: 1907-1984 1,200’e yakın süreli yayın, 1,300,000’den fazla kayıt ve 240,000’den fazla kitap incelemesi indekslemektedir. Veri tabanı beşeri ve sosyal bilimlerin farklı alanlarındaki önemli dergileri yüksek kalitede indekslemektedir ve içerik 1907’ye kadar uzanmaktadır. 

Abonelik Durumu : EKUAL

Erişim Detaylar

Tür : TAM METİN

Konu : Mühendislik

İçerik :

IEEE dünyanın en büyük mesleki ve teknik örgütüdür. Dünyada elektrik, elektronik mühendisliği ve bilgisayar ile ilişkili bütün konularda yapılan bilimsel yayının %30’dan fazlası IEEE yayınlarına dahildir. IEEE yüksek atıflı yayınları, konferansları ve teknoloji standartları, mesleki-eğitsel faaliyetleri ile küresel bir topluluktur. Sadece elektrik-elektronik mühendisliği ve bilgisayar bilimleri değil, bütün teknoloji alanlarında yayın içermekte ve içerik geliştirmektedir. Bu alanlar; Havacılık ve uzay, nanoteknoloji, biyomedikal mühendisliği, biyometri, bilgi teknolojisi, nükleer bilim, endüstri mühendisliği, enerji, iletişim, devreler, antenler, radyoloji, optik, yazılım, güvenlik, kablosuz ağ, taşıma, güç, uzaktan algılama vs.

Abonelik Durumu : EKUAL

Erişim

Tür : TAM METİN

Konu : Türkçe Süreli Yayınlar Veritabanı

İçerik :

İdealonline”, Popüler ve Akademik Süreli Yayınları bir platform altında toplayan, kapsamlı bilgiye Türkçe kaynaklarda da ulaşılmasını sağlayan ve bunları okuyucuların hizmetine sunan veri tabanıdır.

İdealonline içerisinde Türk Dünyasının önde gelen dergileri de yer almaktadır. Azerbaycan, Kırgızistan, Kazakistan, Başkurtistan, Kırım, Karaçay-Malkar gibi Türki Cumhuriyetler tarafından yayınlanan bu dergiler, ilk kez “İdealonline Süreli Yayın Veri Tabanı” aracılığı ile Türkiye’deki Üniversite kütüphanelerinin erişimine açılmıştır.

Sistem içerisindeki “Kütüphanem”, “Duyuru Kaydı” ve “Bildirim Al” özellikleri ile yayın takibini en kolay hâle getirmekle birlikte, geniş filtreleme özelliğiyle de ilgili alana erişimi hızlandırmaktadır.

 

İdealonline güncel içerik bilgileri:

·     790+ Süreli Yayın

·     12.500+ Dergi Sayısı

·     103.000+ Tam Metin Makale

 

İdealonline veri tabanlarının amaçları:

·     Türkçe bilgi kaynaklarını e-ortama taşımak.

·     Türkçe bilgi kaynaklarına 7/24 erişim sağlamak.

·     Türkçe içeriğe modern veri tabanı sistemi ve cihazlarla erişim sağlamak.

·     Türkçe içeriği dünyanın kullanımına sunmak.

Daha fazla Türkçe kaynak yayınlanmasına ve verimliliğinin artmasına katkıda bulunmaktır

 

Abonelik Durumu : ABONE

Erişim Detaylar

Tür : İNTİHAL

Konu : BENZERLİK ANALİZİ

İçerik :

İntihal.net Hakkında

İntihal yapmak başkasının yayınını kurallara ve etiğe aykırı şekilde almak ve kullanmaktır. İntihal yapıldığında çalışmanın özgünlüğü bozulur. İntihal.Net birçok intihal tipini tespit etmek için özelleşmiş internet tabanlı bir intihal tespit ve raporlama yazılımıdır. Türkiye'nin en büyük dijital bilimsel veri tabanında dokümanlarınızın özgünlüklerini test ediyoruz.

Tez ve akademik makalelerde intihal yasal bir suçtur. Kimse bu suçun danışmanı, editörü veya ev sahibi olmak istemez.

Bir yazıda, eserde veya tezde özgünlük bizim için çok önemlidir.

Kolay kullanımlı ara yüzü ile 3 adımda intihal tespiti yapabilirsiniz.

Bulut tabanlı uygulaması ile birkaç dakika içinde intihal testinizi sonuçlandırabilirsiniz.

İntihal.Net'in Türkiye'de yayın yapan dergilerin %90'ından fazlasını ve on binlerce basılı kitabın kapsadığını biliyor muydunuz?

İntihal Tespit yazılımları öğrencileri sadece denetlemez aynı zamanda özgün değerler üretmesine teşvik eder.

İntihal.Net 'e üye kurumlar hem doküman tipi hem de doküman sayısı olarak hiçbir sınırlama olmaksızın sistemi kullanabilir.

Manipüle edilemeyen sonuç ekranı ve sonuç çıktısını karekod ile kolay doğrulama.

Denetlenilen intihal türleri

 • ÇOĞALTMA: Başka birisinin çalışmasını direk alma ve kendi çalışması olarak gösterme.
 • KOPYALAMA: Bir başka çalışmanın bir kısmını direk kopyalama ve kendi çalışmasına eklemek.
 • KOPYALA AMA DEĞİŞTİR: Başka bir kaynaktan kopyaladığı yazıyı küçük değişiklikler ile kendi yazısına ekleme .
 • MOZAİK: Birden fazla kaynaktan aldığı çalışmaları birleştirmek.
 • KENDİNİ İNTİHAL: Daha önce yaptığı bir çalışmasından kopyalamadır.

Önemli Not: Öğ. Gör. Dr. , Doç. Dr. ve Prof. Dr. kadrolarında olan öğretim üyelerimiz erişim adresinden giriş yaptıktan sonra sağ üst köşedeki “Bireysel Kayıt”a tıklamaları gerekmektedir. Buradaki kayıt işlemlerini tamamladıktan sonra üyeliğinizin onayı için e-posta adresinize bir mail gelecektir. Kullanım ile ilgili diğer detaylara erişim adresinin altındaki kullanım kılavuzundan erişebilirsiniz.     

KULLANIM KILAVUZU

Abonelik Durumu : EKUAL

Erişim Detaylar

Tür : İNTİHAL

Konu : BENZERLİK ANALİZİ

İçerik :

Doğrudan akademik yayınların değerlendirilmesi ile ilgili kapsamlı bir akademik içeriğe sahip “iThenticate” programı,  veri havuzundaki akademik veritabanları, dergiler ve yayınlar ile 17 milyardan fazla web sayfası ile karşılaştırarak, aralarındaki benzerlik oranlarını hesaplar, akademik çalışmaları değerlendirmeden önce kopyacılık (intihal) seviyesini tespit eder.

Abonelik Durumu : EKUAL

Erişim Detaylar

Tür : TAM METİN

Konu : MULTİDİSİPLİNER

İçerik :

Multidisipliner olmakla birlikte sosyal bilim ağırlıklı 3904 dergiye moving wall olarak erişim sağlanabilmektedir.

Moving Wall: Bir derginin JSTOR’da erişilebilen son sayısı ile yayınlanan en son sayısı arasındaki zaman aralığını temsil etmektedir.

Abonelik Durumu : EKUAL

İçerik :

Makalelerin video ortamına aktarıldığı ve görsel olarak açıklandığı dünyanın ilk hakem heyetli video makale ve ders içeriği platformu JoVE (Journal of Visualized Experiments) veri tabanı, 3 Ocak 2025 tarihine kadar erişime açılmıştır.

Erişim adresihttps://www.jove.com

 

 

Abonelik Durumu : Abone

Erişim

İçerik :

Kelime.com veri tabanı, 31 Aralık 2024 tarihine kadar erişime açılmıştır.

* Arama: Kelime.com sayesinde halen 10 dilde onlarca sözlük içerisinde kelime, tamlama, kalıp, atasözü, deyim, kişi, eser, olay ve yer adlarını arayıp bulmanızı sağlar. Bulduğunuz maddenin hangi dil, tür, sınıf, biçim ve cinsiyete girdiğini ve veritabanında kayıtlı hangi sözlükte ne anlama geldiğini, aradığınız kelimenin hangi tamlama, kalıp, deyim ve atasözü içinde yer aldığını görmenize yardımcı olur. Ayrıca aranan kelimenin hangi madde-başının anlam kısmında geçtiğini ve hangi kitapta yer aldığını örnek cümlelerde geçtiğini tespit eder.

* Çözümleyici: İncelediğiniz doküman ve metinlerde bulunan kelimelerin yıpranma, silinme, yırtılma veya farklı sebeplerden dolayı okunamaması durumunda joker karakterlerle veritabanında bulunan binlerce madde-başı içerisinde doğru tahminlerle doğru sonuca ulaşmanıza yardımcı olur. 10 dile ait sözlükler içerisinin tamamında çözümlemeye çalışır.

* Çeviri: Türkçeden İngilizceye, İngilizceden Arapçaya, Arapçadan Çinceye kadar yaklaşık 50 dili bir diğerine ücretsiz çevirmenize olanak sağlar. 

Abonelik Durumu : Abone

Erişim

İçerik :

 

 

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Yabancı Diller Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi - DPÜ DİLMER tarafından geliştirilen “Kurumsal Online Dil Yönetim Sistemleri - KODSİS Veri Tabanı” 31.12.2023 tarihine kadar erişimine açılmıştır.

Erişim adresihttps://kodsis.dpu.edu.tr/magaza

KODSİS Kayıt ve Bilgilendirme Videosu için Tıklayınız

KODSİS Sosyal Medya Hesapları için Tıklayınız

Abonelik Durumu : Abone

İçerik :

Lehçediz.com Türk Edebiyatının tüm tarihsel ve çağdaş metinleri; Türk Dünyası Edebiyatlarının önemli metinleri üzerinde veriler sunan veri tabanıdır. Lehçediz, içerisinde yer alan tüm metinlerin her bir kelimesi ayrı ayrı anlamlandırılmış ve gruplandırılmıştır. Artık kalın sözlükleri taşımadan; bilimsel araştırmalar için binlerce sayfa çevirmeden saniyeler araştırmalar sonuçlandırılmaktadır. Aranılan kelimenin geçtiği kitabın sayfa ve satırı görülmektedir. Böylece elde edilen bilgi ilmî usullere uygun olarak da kullanılabilmektedir.
Sadece internet erişimi olan bir cihaz ile bilimsel bir kitap veya makale için binlerce veri elde edebilmektedir.


Osmanlı Türkçesi, Azeri Türkçesi, Balkan Ağızları, Kazak Türkçesi, Kırgız Türkçesi, Kırım Türkçesi, Özbek Türkçesi ile Türkmen Türkçesi’nden işlenmiş metinler üzerinde araştırma ihtiyacı olanlar için ideal ve TEK kaynaktır.


Erişim linki: http://lehcediz.com

Abonelik Durumu : Abone

Erişim Detaylar

Tür : BİBLİYOGRAFİK

Konu : Kütüphanecilik, Bilgi ve Belge Yönetimi, Bibliyometri

İçerik :

1960 kadar uzanan içeriği ile LISTA, kütüphane, bilgi ve belge yönetimi ve bilgi bilimleri ile ilgili araştırmalar için hazırlanmıştır. Yüzlerce önemli dergiye ek olarak kitapları ve araştırma raporlarını özetleri ile birlikte indeksler. İçerdiği konulardan bazıları şunlardır: Bibliyometri, bilgi ve belge yönetimi, bilgi okuryazarlığı kataloglama, kütüphanecilik, online bilgi kaynaklarının kullanımı, sınıflandırma, veri tabanları.

Abonelik Durumu : EKUAL

Erişim Detaylar

Tür : TAM METİN

Konu : Multidispliner

İçerik :

Bu veri tabanı dünyanın önde gelen yayıncılardan derlenmiş ve genel ilgi alanlarına dair kaynakları barındıran dünyanın en kapsamlı tam metin popüler dergi kaynağıdır. Ek olarak, referans kitapları ve kapsamlı bir görsel koleksiyonu sunar. MasterFILE Complete ile işletmeden sağlığa, fitness ve spordan dinlenme ve eğlenceye, bilimden kültürel çalışmalara, eğitimden modaya kadar birçok konuyu kapsar.

Abonelik Durumu : EKUAL

Erişim Detaylar

Tür : TAM METİN

Konu : Referans Kitapları

İçerik :

MasterFILE Complete’in tamamlayıcısı olan bu kaynak, referans kitapların elektronik versiyonlarından oluşturulmuştur. 800’e yakın tam metin eKitap içeren bu koleksiyondaki eKitaplar Abdo Publishing, Cambridge Scholars Publishing, Cornell University Press, Nomad Press, The University of North Carolina Press gibi önemli yayınevlerinden gelmektedir. Bilgisayar, bilim,  biyografiler, finans, genetik, kariyer, mimari, moda ve tasarım, sağlık, sanat, seyahat, spor, tarih gibi kişisel referans konularını kapsar.

Abonelik Durumu : EKUAL

Erişim Detaylar

Tür : BİBLİYOGRAFİK

Konu : TIP

İçerik :

PubMed indeksi olan MEDLINE; tıp, sağlık bilimleri, biyomedikal, genetik, kimya, biyoloji alanındaki temel danışma kaynağıdır. PubMed arayüzü üzerinden taranabilen MEDLINE indeksi aynı zamanda EBSCO’nun EBSCOhost platformu üzerinden de taranabilir ve kütüphane koleksiyonunuzdaki tam metinler için bağlantı fonksiyonu sunar. 

MEDLINE, National Library of Medicine tarafından oluşturulmuş MeSH (Medical Subject Headings) yani tıbbi konu terimlerini kullanır. Ağaç diagramı şeklinde ve hiyerarşik bir yapı sunan MeSH kullanılarak 5,600’den fazla PubMed dergisinin künye bilgileri taranabilir.

MEDLINE içerisinde yer alan 5,600’den fazla dergi, 1809’a kadar uzanan 23 milyonun üzerinde kayıt içerir.

Abonelik Durumu : EKUAL

Erişim Detaylar

Tür : Referans Yönetim Sistemi

İçerik :

Araştırmacıların, araştırmalarını yönetmelerine, düzenlemelerine, geliştirmelerine ve diğer akademisyenler ile çevrimiçi işbirliği yapmasına imkan sağlayan akademik sosyal ağ ve referans yönetim aracıdır.

MENDELEY

Erişim

İçerik :

Military Big Data; kara, deniz ve hava platformlarına yönelik yüksek hacimli ve çeşitli bilgiyi, ülke detaylarıyla birlikte en üst seviye doğruluk ve süratle kullanıcısına ulaştırarak; harekât, teşhis, tanımlama, iş geliştirme, uluslararası ticaret, eğitim, araştırma ve karar verme süreçlerinin tamamında katma değer yaratmayı hedeflemektedir. Düzenli güncellemeler ve kullanıcı-sunucu iletişimini en yüksek düzeyde tutan güvenli algoritmasıyla Military Big Data, yaşayan ve sürekli genişleyen bir sistemdir.

Erişim linkihttps://mildata.net/

Kampüs İçinden erişim sağlıyorsanız; Sistemde login butonuna tıklandıktan sonra sayfanın solunda yer alan IP Login panelini aktif etmek için gizlilik sözleşmesini kabul ediniz.  Bu işlemin ardından erişim sağlayabilirsiniz.

Kampüs Dışından erişim sağlıyorsanız; VPN bağlantısını kurunuz. Sistemde login butonuna tıklandıktan sonra sayfanın solunda yer alan IP Login panelini aktif etmek için gizlilik sözleşmesini kabul ediniz.  Bu işlemin ardından erişim sağlayabilirsiniz.

Abonelik Durumu : Abone

Erişim Detaylar

Tür : TAM METİN

Konu : Gazete, Haber dergileri

İçerik :

Dünyadaki önemli haberler için tam metin içerik sağlayan bu veri tabanı, gazetelerden, haber bültenlerinden ve haber dergilerinden milyonlarca kayıt içerir. Ek olarak, televizyon ve radyo haberlerinin metinlerini ve popüler haber kaynaklarından günlük bilgileri içerir.

Abonelik Durumu : EKUAL

Erişim Detaylar

Tür : TAM METİN

Konu : Haber

İçerik :

EBSCO'nun Newswires adlı veritabanı, Associated Press, United Press International, PR Newswire, Xinhua, CNN Wire ve Business Wire'ın başlıca dünya haberlerine sürekli olarak ve neredeyse gerçek zamanlı erişim sağlar.

Abonelik Durumu : EKAUL

Erişim Detaylar

Tür : BİBLİYOGRAFİK

Konu : Tez

İçerik :

OpenDissertations, 1933-1955 yılları arasında Amerikan üniversiteleri tarafından kabul edilmiş yaklaşık 100,000 doktora tezine erişim sunmaktaydı. Daha sonra geliştirilen bu kaynak şu anda 1902’den günümüze kadar uzanan 172,000’den fazla doktora tezi içerir.  

Abonelik Durumu : EKUAL

Erişim Detaylar

Tür : TAM METİN

Konu : Klinik Dergiler

İçerik :

Tüm akademik ve hastane kütüphaneleri için vazgeçilmez nitelikte olan ve sadece Ovid kapsamında yer alan LWW Total Access Dergi Koleksiyonu; yüksek kaliteli tam metin tıbbi kaynaklarla dolu, birçok uzmanlık alanı içeren tıbbi bilgilere hızlı ve kolay erişim sağlamaktadır. Koleksiyon, her kütüphanede bulunması gereken klinik dergileri içermenin yanı sıra uzmanlık alanlarına özel konu başlıklarıyla daha spesifik dergiler de içermektedir.(Toplam 474 dergi) Dünyanın önde gelen tıp uzmanlarından oluşan editör kurullarının, Ovid LWW içerik kalitesine ve güncelliğine odaklanması, bu koleksiyonun önemini daha da arttırmaktadır. Koleksiyon, tıp alanında şu anda sahip olduğunuz elektronik dergi kaynaklarını genişletmenin basit ve ekonomik olarak etkin bir yoludur.

Abonelik Durumu : EKUAL

Erişim

İçerik :

Proceedings of The National Academy of Sciences of the United States of America, dünyanın en saygın, çok
disiplinli bilimsel seri yayınlarından birisi olarak kabul edilmektedir.
1914 yılında kurulmasından bu yana PNAS, biyoloji, fizik ve sosyal bilimler konularında en son gelişmeleri
yansıtan araştırma raporları, yorumlar, eleştiriler, bakış açıları, konferans makaleleri ve faaliyetleri
yayımlamaktadır. The National Academy’nin, 400’ü Amerika dışından, 200’ü ise Nobel adayı olan
2250 üyesi bulunmaktadır.

Abonelik Durumu : Abone

Erişim Detaylar

Tür : TAM METİN

Konu : Tez

İçerik :

İçerdiği 4 milyondan fazla tez ile , ProQuest Dissertations & Theses Global  dünyanın en kapsamlı tez koleksiyonudur.

Abonelik Durumu : EKUAL

Erişim Detaylar

Tür : TAM METİN

Konu : Sosyal Bilimler

İçerik :

Business Source Complete ile birlikte gelen bu veri tabanı özellikle Birleşik Devletler ve Kanada kaynaklı, 100’den fazla yerel işletme yayınlarından gelen tam metinleri sunar. 20 yılı aşkın bir kapsam sunan Regional Business News, The Washington Post, PR Newswire US ve diğer önemli kaynakların haberlerini içerir.

Abonelik Durumu : EKUAL

Erişim Detaylar

Tür : Online Dil Öğrenme

Konu : Dil Eğitimi

İçerik :

Rosetta Stone Library Solution veritabanı; araştırmacılarımızın ve kurum çalışanlarımızın istifade edebileceği, ister başlangıç seviyesi olsun, isterse orta seviyede farklı seviyedeki kullanıcıların istifade edebileceği, 30 dil içeren dünyanın önde gelen dil eğitim setlerindendir. Dünya üzerindeki her türlü eğitim kademesinden 22,000’den fazla okul, 8,000’den fazla özel şirket (Vodafone, Siemens, EasyJet, Tripadvisor, TDK, Hitachi gibi) ve 9,000’den fazla ulusal/uluslararası kâr amacı gütmeyen organizasyonun kullanmakta olduğu, dünyanın bir numaralı online dil eğitimi ve öğretimi setidir. 1,000’in üzerindeki değerlendirmeye göre, 5 yıldız üzerinden 4.7 puan alarak bu alanda en yüksek puana sahip dil öğrenme aracıdır.

İçerdiği 30 dil şöyledir:

1. Afganca

2. Almanca

3. Arapça

4. Çince

5. Dari Farsçası

6. Endonezya dili

7. Farsça

8. Filipin dili

9. Flemenkçe

10. Fransızca

11. Hintçe

12. İbranice

13. İngilizce (Amerikan)

14. İngilizce (İngiliz)

15. İrlandaca

16. İspanyolca (Latin Amerika)

17. İspanyolca (İspanya)

18. İsveççe

19. İtalyanca

20. Japonca

21. Korece

22. Latince

23. Lehçe

24. Portekizce (Brezilya)

25. Rusça

26. Savahilice

27. Türkçe

28. Urduca

29. Vietnam dili

30. Yunanca

 

Rosetta-Stone Mobil 

Rosetta Stone Kullanım Kılavuzu

Eğitim Videosu

Abonelik Durumu : ABONE

Erişim Detaylar

Tür : TAM METİN

Konu : Multidisipliner

İçerik :

Science Direct 2003 yılında Akademic Press Yayınevi ile birleşmiştir. Academic Press dergilerine bu veritabanı altında erişilmektedir. Bu veritabanı; kimya, bilgisayar, işletme, biyoloji, ekonomi, enerji, matematik, sosyoloji, psikoloji, farmakoloji, astronomi, tarım, sosyal bilimler, mühendislik ve tıp konularında 2318 elektronik dergiyi içeren Elsevier’ın hakemli tam metin veritabanıdır. 

Abonelik Durumu : EKUAL

Erişim Detaylar

Tür : BİBLİYOGRAFİK

Konu : Atıf

İçerik :

Scopus bibliyometrik araçlarla birlikte araştırmayı izlemeye, analiz etmeye ve görselleştirmeye yarayan, hakemli yayınlardan oluşan en büyük özet ve atıf veritabanıdır. Sanat ve insani bilimlerin yanı sıra, fen bilimleri, teknoloji, tıp ve sosyal bilimler alanında bütün dünyadan 5000’in üzerindeki yayıncının 20.000’in üzerindeki dergisini kapsar. Scopus %70’i 1996’dan beri yayınlanmış özetler ve oldukça geniş kaliteli web sayfaları ve patent bilgileri de dahil olmak üzere 43.000.000 (Kırk üç milyon) kayıt içerir.

Abonelik Durumu : EKUAL

Erişim Detaylar

Tür : BİBLİYOGRAFİK

Konu : Atıf

İçerik :

Sobiad, Sosyal Bilimler alanında yayınlanan 570 derginin indekslendiği, atıflarının bulunduğu bir veritabanıdır ve aynı zamanda Türkiye merkezli en çok sosyal bilimler makalesinin bulunduğu milli bir indekstir.

Abonelik Durumu : ABONE

Erişim Detaylar

Tür : TAM METİN

Konu : Spor Bilimleri

İçerik :

SPORTDiscus with Full Text; spor, spor hekimliği, BESYO ve diğer ilgili alanlardaki en itibarlı ve kaliteli dergileri içeren, bu disiplinlerdeki araştırmacılar için özel olarak hazırlanmış en temel tam metin veri tabanıdır. Bu güvenilir kaynak, SPORTDiscus indeksinde yer alan, en çok kullanılan dergileri tam metin olarak, araştırmacı ve öğrencilerin kullanımına sunmaktadır. Tam metin arşivi 1930’lu yıllara kadar uzanan SPORTDiscus with Full Text, sunduğu yüzlerce dergi ile, spor bilimlerine ve spor hekimliğine yönelik literatürünün tümünü eksiksiz şekilde içeren en kapsamlı kaynaktır.

Abonelik Durumu : ABONE

Erişim Detaylar

Tür : TAM METİN

Konu : Disiplinlerarası

İçerik :

SpringerLink veritabanı, disiplinler arası 23 farklı konuda bilimsel yayın yapan 2296 dergi, 483 açık erişimli dergiyi kapsayan, bunlara tam metin erişim sağlayan ve 10 milyonun üzerinde kayıt içeren bir veritabanıdır.

Abonelik Durumu : EKUAL

Erişim

İçerik :

Dünyanın en büyük istatistik ve piyasa veri platformlarından biri olan Statista veri tabanı, 31 Aralık 2024 tarihine kadar erişime açılmıştır.

Statista, 80.000 konuda ve 22.500'den fazla kaynaktan 1,5 milyondan fazla istatistik, tahmin, dosya, rapor ve bilgi grafiğine erişim sağlar.

Erişim adresi: https://www.statista.com/

Kullanım videolarının bazıları Turkce alt yazılı olarak sunulmaktadır.

Abonelik Durumu : Abone

Erişim Detaylar

Tür : TAM METİN

Konu : Disiplinlerarası

İçerik :

Taylor&Francis veritabanı disiplinler arası birçok konuyu, 2400’den fazla dergiyi kapsayan bir veritabanıdır. 3.800.000’in üzerinde tam metin kayıt içermektedir.  

Abonelik Durumu : EKUAL

Erişim Detaylar

Tür : BİBLİYOGRAFİK

İçerik :

Profesyonel eğitimcilere yardımcı olmak amacıyla, 220’den fazla hakemli öğretmen ve yönetici dergisini özetleri ile birlikte indeksler.

Abonelik Durumu : EKUAL

Erişim Detaylar

Tür : BENZERLİK ANALİZİ

Konu : İNTİHAL

İçerik :

Turnitin (Tez, Ödev, Proje İntihal Tespit Veritabanı)

Turnitin, intihal tespit hizmeti veren web tabanlı bir yazılımdır. Öğrenci ödevleri, tezleri ve projelerinin kontrolünü sağlamak, intihalleri ve usulsüz alıntıları engellemek amacıyla kullanılan Turnitin programı; tez, ödev ve benzeri çalışmaları 17 milyardan fazla web sayfası, akademik veri tabanları, dergiler ve yayınlara ek olarak daha önce programa yüklenmiş olan dokümanlarla karşılaştırarak aralarındaki benzerlik yüzdelerini hesaplar.

Abonelik Durumu : EKUAL

Erişim Detaylar

Tür : TAM METİN

Konu : Fen, Mühendislik, Sosyal Bilimler, Hukuk, Temel Bilimler

İçerik :

ULAKBİM tarafından oluşturulmakta olan TR Dizin; Fen Bilimleri ve Sosyal Bilimler temel konularında, Diş Hekimliği, Eczacılık, Mühendislik, Temel Bilimler, Sağlık Bilimleri, Veterinerlik, Sosyal ve Beşeri Bilimler alt konu alanlarında dergilerden oluşmaktadır.

Abonelik Durumu : EKUAL

İçerik :

Tümer ALTAŞ A.Ş. Online Sınav Hazırlık ve Dil Eğitimi veri tabanı (e) YDS, YÖKDİL, TIPDİL, PTE, IELTS, TOEFL iBT sınavlarına hazırlık amacıyla oluşturulmuş bir veri tabanıdır.

Erişim adresi: https://www.tumeraltas.com.tr/

 

Abonelik Durumu : Abone

Erişim Detaylar

Tür : BİBLİYOGRAFİK

Konu : ATIF

İçerik :

Web of Science, bir çok bilim dalı ve disiplinde  dergi, kitap ve konferans bildirilerini kapsayan bibliyografik ve atıf veri tabanıdır. Web of Science veri tabanında konu, yazar adı, dergi adı, ya da adres kısımlarından spesifik makaleler aranabilir. Ayrıca spesifik bir makaleye kimler tarafından atıfta bulunulduğu ya da makalenin atıfta bulunduğu diğer makalelere de ulaşmak mümkündür. İlgi alanınızla bağlantılı en kaliteli araştırmaları bulmak için  pozitif bilimler, sosyal bilimler, beşeri bilimler alanlarında 45’ in üzerinde farklı dilde 9200’ün üzerinde dergiyi tarayabilirsiniz. Atıf referansları kullanılarak ilgili kayıtlar bağlanmış ve makaleler arasında alanlarında uzman araştırmacılar tarafından onaylanmış konu bağlantıları oluşturulmuştur. Atıf taramaları ISI veritabanlarına özgü bir çalışmadır.

Web of Science kapsamındaki atıf indeksleri şunlardır:

Science Citation Index Expanded (SCI-EXPANDED)

Social Sciences Citation Index (SSCI)

Arts & Humanities Citation Index (A&HCI)

 

Kullanım Kılavuzu: https://cabim.ulakbim.gov.tr/wp-content/uploads/sites/4/2021/07/2021_04-New-WoSCC-QRG-Turkish.pdf

Abonelik Durumu : EKUAL

Erişim Detaylar

Tür : BİBLİYOGRAFİK

Konu : Multidispliner

İçerik :

EBSCO'nun Web News adlı veritabanı, tüm dünyadan binlerce önemli haber beslemesine neredeyse gerçek zamanlı erişim sağlar. Bu koleksiyon farklı konularda 14.000'den fazla haber beslemesi içermektedir. Son kullanıcılar, kayıttaki bağlantıyı takip ederek internet içeriğinin tam metnine anında erişebilirler.

Abonelik Durumu : EKUAL

Erişim Detaylar

Tür : TAM METİN

Konu : Multidisipliner

İçerik :

Bilgisayar, çevre, işletme, mühendislik, hukuk, istatistik, fizik, materyal bilim, eğitim, sosyal bilimler, tıp ve sağlık bilimi konularındaki yayınlara tam metin erişim sağlar.

Abonelik Durumu : EKUAL