Sık Sorulan Sorular

İçerik :

Hafta içi: 08.30-17.30

Hafta sonu: Kapalı

Kütüphane çalışma salonu 7/24 açıktır.

İçerik :

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) mensupları (lisans, lisansüstü öğrenciler, akademik ve idari personel) üye olabilir.

İçerik :

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi kurumsal kimlik kartı gereklidir.

İçerik :

ALKÜ mensublarının (akademik ve idari personel, lisans/lisansüstü öğrencileri) üyeliği ücretsizdir.

İçerik :

Kütüphanemizin ödünç verme bankosundan yapılmaktadır.

İçerik :

Kullanıcı

   Kaynak Sayısı

  Kullanım Süresi

Akademik Personel

10

30 gün

İdari Personel

3

30 gün

Yüksek Lisans ve Doktora Öğrencileri

5

15 gün

Lisans Öğrencileri

3

15 gün

 

İçerik :

Kaynak başkası tarafından ayırtılmamış ve iade süresi geçmemişse uzatma işlemi gerçekleştirilebilir. Uzatma işlemi, kaynağın iadesine üç gün kala yapılmaktadır. Uzatma işlemleri ödünç verme bankosundan ya da kütüphane web sayfasından kullanıcı hesabım üzerinden yapılmaktadır.

İçerik :

Başkası adına kaynak ödünç alma işlemi yapılmamaktadır. Ayrıca ödünç işlemi sırasında Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi kimliğini göstermek zorunludur.

İçerik :

Kaynak, başka kullanıcı üzerinde ise kullanıcı hesabınızdan ayırtma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.  Ayırtılan kaynak iade edildikten sonra ödünç verme biriminde sizin için 2 gün bekletilir. Gelmediğiniz takdirde rafa gönderilir.

İçerik :

Kütüphanemizde mevcut olmayan kaynakları kütüphaneler arası ödünç verme hizmeti ile getirtebilirsiniz. Bu hizmetten yararlanabilmek için, kaynağın koleksiyonumuzda olup olmadığından emin olunuz. Kütüphanemizde yoksa kaynağın hangi kütüphanede olduğunu Toplu Katalog’dan  öğreniniz. Kütüphane web sayfasında bulunan “Kütüphaneler arası ödünç yayın/belge sağlama formu”nu doldurarak veya Kütüphaneler arası ödünç verme (ILL) sorumlusuna başvurarak istekte bulunabilirsiniz. 

 

İçerik :

Süre uzatma işlemi için; ödünç alınan kaynağın iade tarihinden 1 hafta önce ILL sorumlusuna durumu iletebilirsiniz.

İçerik :

Kaynak talep edilen kütüphanedeyse en geç 1 hafta içinde elimize ulaşmaktadır.

İçerik :

Kargo geliş-gidiş ücreti talep isteyen kullanıcı tarafından karşılanmaktadır. 

İçerik :

Talep edilen kaynak kütüphaneye ulaştığında sorumlu personel tarafından size e-posta veya telefon ile gerekli bilgilendirme yapılmaktadır. 

İçerik :

Giriş katında bulunan katalog tarama bilgisayarını veya kütüphane ana sayfasında katalog tarama kutucuğu üzerinden aradığınız kaynakları yazar adı, eser adı, konu başlığı vd. erişim yöntemlerini kullanarak aramanızı başlatabilirsiniz. Aradığınız kaynağın durum bilgisi kontrol edilerek kaynağın rafta olup olmadığını görebilirsiniz. Aradığınız kaynak rafta ise yer numarasını alarak ilgili rafa gidebilirsiniz. Kütüphanemizde “Açık Raf Sistemi” kullanılmaktadır.

İçerik :

Süreli yayınlar, tezler, referans kaynakları (sözlükler, ansiklopediler, bibliyografyalar, indeksler) ödünç olarak verilmez. Kütüphane içerisinde kullanabilirsiniz.

İçerik :

Ansiklopedi, sözlük, biyografi, almanak, rehber, harita, istatistik, yıllık vb. kaynaklardır. Kütüphane içinde kullanımı sınırlıdır. Bu kaynaklardan ihtiyaç duyulan bölüm için (sınırlı) fotokopi çekilebilir.

İçerik :

Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı web sayfası üzerinden katalog taramada “Süreli Yayınlar” alanında tarama yaparak abone olduğumuz dergileri görebilirsiniz.