İntihal Programları

Turnitin (Tez, Ödev, Proje İntihal Tespit Veritabanı)

Turnitin, intihal tespit hizmeti veren web tabanlı bir yazılımdır. Öğrenci ödevleri, tezleri ve projelerinin kontrolünü sağlamak, intihalleri ve usulsüz alıntıları engellemek amacıyla kullanılan Turnitin programı; tez, ödev ve benzeri çalışmaları 17 milyardan fazla web sayfası, akademik veri tabanları, dergiler ve yayınlara ek olarak daha önce programa yüklenmiş olan dokümanlarla karşılaştırarak aralarındaki benzerlik yüzdelerini hesaplar.

 

Sistemin kullanılmaya başlaması için:

*Öncelikle; öğretim üyelerimiz için sistemde hesap oluşturulma işleminin gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

*Hesap oluşturulabilecek akademik kadrolar :

 Dr.Öğr.Üyesi,  Doç. Dr., Prof. Dr. kadrolarında olan öğretim üyelerimizin sisteme tanımlanması gerekmektedir. Bu işlem kütüphane yöneticiliğinde gerçekleştirilecek olup, ad soyad,unvan ve kurumsal e-posta adresleri ile sibel.adanur@alanya.edu.tr adresine bildirilmesi gerekmektedir.

*Öğretim üyeleri belirttikleri e-posta hesaplarına gelecek aktivasyon mailindeki şifrelerle sisteme giriş yapabileceklerdir.

*Doküman gönderecek olan öğrenciler ilgili öğretim elemanından  temin edecekleri şifre ile sisteme ödevlerini/tezlerini yükleyebilirler.

Turnitin erişim adresi: http://www.turnitin.com/

 

Daha Fazlası İçin Kullanım Kılavuzları ve Eğitsel Materyaller                        

Öğretmen Hesabı Açan Hocaların Dikkatine!

Turnitin arayüzünde ödev eklerken dikkat edilmesi gereken hususlar için tıklayınız.

 

Turnitin Öğretmen Klavuzu

Turnitin Öğrenci Klavuzu

Turnitin Şifre Oluşturma

Turnitin Genel Bilgilendirme Dokümanı

Enstitüler İçin Kolay Kullanım Klavuzu

Öğretim elemanları ve öğrenciler için videolar

Öğretim elemanları ve öğrenciler için görsel rehberler

Sıkça sorulan sorular

 

 

Ithenticate İntihal Tespit Veritabanı

 

Doğrudan akademik yayınların değerlendirilmesi ile ilgili kapsamlı bir akademik içeriğe sahip “iThenticate” programı,  veri havuzundaki akademik veritabanları, dergiler ve yayınlar ile 17 milyardan fazla web sayfası ile karşılaştırarak, aralarındaki benzerlik oranlarını hesaplar, akademik çalışmaları değerlendirmeden önce kopyacılık (intihal) seviyesini tespit eder. Programı kullanmak isteyen araştırmacılarımız  sibel.adanur@alanya.edu.tr adresine isim, soy isim ve mail adreslerini bildirmeleri gerekmektedir.

Yasal Uyarı: "iThenticate sisteminin kullanımı konusunda, üniversitelerde, doktora ve daha üst dereceye sahip kişilerin kullanımına izin verilmektedir. Ayrıca, öğrenci ödevi, proje ve tezlerin kontrolü ile ticari olsun ya da olmasın, yayınlanması için herhangi bir dergi editörlüğüne gönderilen makalelerin kontrolü sistem üzerinden yapılmamalıdır.”

iThenticate erişim adresi: http://www.ithenticate.com 

 

 

Eski Site