E-Dergiler

NATURE JOURNALS ALL

Nature Journals All dergi koleksiyonu; yaşam bilimleri, klinik bilimler, fen bilimleri ve sosyal bilimler alanında bir dizi araştırma ve derleme yayınları içeren toplam 46 dergiden oluşan bir koleksiyondur. “Nature Protocols” ve “Nature Methods” da bu koleksiyonun içerisinde mevcuttur.

1869 yılında yayın hayatına başlayan Nature Journals haftalık uluslararası bilimsel bir dergidir. Ve Nature Research markasının merkezinde yer almaktadır. Nature Journals koleksiyonu dünyanın en yüksek etki faktörlü dergi koleksiyonudur. Sayılara 2007 yılından itibaren ulaşılabilmektedir.

Nature Journals All Dergi Listesi

Bu koleksiyona şu adresten erişebilirsiniz: https://www.nature.com

 

ACADEMIC JOURNALS ALL

Academic Journals All dergi koleksiyonu, Nature Journal Group tarafından “Nature” ismini kullanmadan dergilerini paralel, hemen hemen aynı konuları içeren alanlarda yayınlıyor. Koleksiyon; klinik bilimler, fen bilimleri, ve yaşam bilimleri alanlarında toplam 40 dergiyi içermektedir. Birçok önde gelen akademik dernek ve kuruluşun işbirliği ile koleksiyon yönetilmekte ve genişletilmektedir.

Abone olan üyeler 1997 yılına kadar olan yayınlara erişebilmektedir. Arşivleme hakları üyelik yılı içerisinde verilmektedir.

Academic Journals All Dergi Listesi

Dergilere Nature’un web sitesinden erişilebilmektedir. https://www.nature.com 

 

SOBIAD

Sobiad, Sosyal Bilimler alanında yayınlanan 570 derginin indekslendiği,atıflarının bulunduğu bir veritabanıdır ve aynı zamanda Türkiye merkezli en çok sosyal bilimler makalesinin bulunduğu milli bir indekstir.

 

Sobiad'da;

*  570 adet dergi bulunmaktadır.

*  170,281 adet makale bulunmaktadır.

*  3,382,514 adet atıf bulunmaktadır.

*  dergi,makale ve atıf sayıları gün geçtikçe artmaktadır.

 

Hangi özellikler mevcuttur?

 

Sobiad (Sosyal Bilimler Atıf Dizini), en basit arayüzü hedefleyerek kullanıcıların atıflarını bulmasına olanak sağlayacak yardımcı araçlar sunmaktadır:

*  “Atıfta ara”, “İçerikte ara” olmak üzere 2 farklı arama seçeneği mevcuttur.

*  Arama sonuçlarında yıllara göre sıralama seçeneği mevcuttur.

*  Her makale için yazar,özet,sayı,yıl,tür gibi bilgiler arama sonucundan makaleye tıklanarak erişilebilir, makaleler indirilebilir.

*  Kurumsal başvuru alınır ve kurumsal kullanım uygulanır.

*  Kurumsal kullanım sayısı ve makale indirme sayıları istatistik raporu olarak kuruma sunulur.

*  Mobil uyumludur

 

Erişim: www.sobiad.com 

 

 
  

DERGİPARK

Açıklama :  ULAKBİM, başlattığı “DergiPark Projesi” ile ulusal akademik dergilerin elektronik ortamda yayımlanması için uluslararası standartlarda barındırma ve süreç yönetimi hizmeti sunmaktadır.

DergiPark Projesi, akademik dergilerin, “Açık Dergi Sistemleri (Open Journal Systems - OJS)” üzerinden kaliteli bir editöryal sürecin gerçekleştirilmesine imkan veren standart bir yapıyla elektronik ortamda yönetilmesini sağlamaktadır.

 

Teknik altyapı ve kullanım desteğinin ULAKBİM tarafından ücretsiz olarak sunulduğu sistem, dergilerin kalitesinin yükselmesi ve erişilebilir olması açısından önem taşımaktadır.

 

 ULAKBİM, sunucu güvenliği, yazılımın güncellenmesi ve yedeklemeden sorumlu olacak. Böylece bu sistem üzerinde yayımlanan dergilerin uluslararası indekslere başvuru için her türlü alt yapısı sağlanmış olacaktır. DergiPark Projesine, 100 dergi ile başlanmış, ülkemizde yayımlanan yaklaşık 1500 akademik dergiyi kapsayacak şekilde genişletilmesi planlanmıştır.

 

DergiPark projesi içerisinde bulunan dergileri taramak için : https://dergipark.org.tr/