Araştırmacılar İçin

*Mendeley

 

Mendeley, sizlerin araştırmalarınızı düzenlemeye,  diğer akademisyenlerle çevrimiçi işbirliği yapmanıza, son araştırmaları keşfetmenize yardımcı olabilen akademik sosyal ağ ve ücretsiz bir referans yönetim aracıdır. Erişim ve üyelik Adresi: http://www.mendeley.com/

 

Mendeley ile;

  • Otomatik bibliyografiler oluşturabilir,
  • Kolaylıkla çevrimiçi olarak diğer araştırmacılarla işbirliği yapılabilir.
  • Okuduğunuz makaleleri temel alarak size aynı konuda okuyabileceğiniz başka makaleleri önerir.
  • Araştırmacı çevrimiçi olarak herhangi bir yerden makalesine ulaşabilir.
  • 1000 ve üzerinde dergi için atıf biçimlerine ulaşabilir ve atıf yöntemi seçimi ile yeni biçimler oluşturabilirsiniz.
  • Birden fazla PDF dosyasını aynı anda açabilir,  sürekli olarak araştırma dosyanıza dönüş yapabilirsiniz, ayrıca yanına notlar alabilirsiniz.
  • iPhone ve iPad uygulamaları ile yolculuk sırasında ve ya herhangi bir süreçte makaleleri okumaya devam edebilirsiniz.

 

Mendeley.com’a yapacağınız küçük bir kayıt işleminden sonra programı ücretsiz bilgisayarınıza indirerek yukarıda bahsi geçen imkanlardan faydalanabilirsiniz.

"Mendeley Desktop" ta "Zotero" gibi ücretsiz bir kaynakça yönetim programı olup; bu tür programların yetenekleri hakkında karşılaştırmalı analize http://www.mendeley.com/compare-mendeley/ adresinden erişebilirsiniz.

 

Mendeley hakkında daha çok bilgi için tıklayın    

Mendeley Yardımcı Videoları için tıklayın   

Mendeley kullanıcı rehberi için tıklayın  

Diğer referans yönetim araçlarından Mendeley'e geçiş rehberi için tıklayın

 

Mendeley Youtube Kanalı    

 

*SCImagoJournal& Country Rank    

SCImagoJournals& Country Rank (SJR), dergilere ve ülkelere ilişkin bilimsel göstergeleri içeren bir portaldır. Portal, Scopus (ELsevier B.V.) veritabanında yer alan veriler kullanılarak geliştirilmiştir. SJR, ülkelerin akademik performansının görülmesi ve kıyaslanması, hangi konularda çalışıldığı, hangi konuların ağırlıkta olduğu, yürütülen akademik çalışmaların sayısı, H indeks vb. bilimsel etki alanlarının belirlenmesinde ve değerlendirmesinde kullanılabilmektedir.

SCImagoJournal& Country Rankveritabanına ücretsiz olarak erişilebilmektedir.

 

*DergiPark

TÜBİTAK ULAKBİM tarafından Eylül 2013 tarihinden itibaren yürütülmeye başlanan DergiPark Projesi ile ulusal akademik dergilerin kalitesini ve uluslararası etkisini artırmak amacıyla elektronik ortamda bir dergi yönetim sistemi kurulmuş ve dergi barındırma hizmeti verilmeye başlanmıştır.

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

 

SpringerExemplar

Bu veri tabanı, bir kelime veya deyimin İngilizce dilinde hakemli ve basılmış yayınlarda nasıl kullanıldığı hakkında örnekler vererek yazar, hakem ve editörlere yardımcı olan bir dilbilgisi kaynağıdır.  

 

AuthorMapper

AuthorMapper yazarların harita üzerinde bulundukları yerleri göstererek bilimsel araştırmaların yönlendirici haritasını çıkarmaya çalışan ücretsiz kullanıma sunulan çevrimiçi bir kaynaktır. Bu kaynak ile kendi alanınızda çalışan diğer uzmanları bulabilir, çalışmanızla ilgili bilimsel araştırmaları görebilirsiniz.

 

 

 

 

   National Aeronautics and Space Administration PubSpace

 

Açıklama : NASA, uzay ajansı tarafından finanse edilen tüm yayınlanmış araştırma yayınlarına erişimin ücretsiz olacağını, herkesin erişebileceği halka açık yeni bir web portalı çalışmalarına başlandığını açıkladı.

PubSpace ismi verilen veri tabanı, NASA tarafından finanse edilen araştırma makalelerinin yayın tarihinden itibaren bir yıl içinde kamuya açık olmasını gerektiren yeni NASA politikasına çözüm sunuyor. Veri tabanında şu ana kadar 939 yayın var ve NASA tarafından finanse edilmiş yayınlar yeni politikaya uygun şekilde eklenmeye devam ediyor.

Ancak; NASA tarafından finanse edilen tüm araştırmalar arşivde bulunamıyor. Kişisel gizlilik, mülkiyet hakları ve güvenlik yasalarına bağlı patent ve belgeler PubSpace'e dahil edilmiyor.

NASA’nın bu hareketi 2013 yılında Beyaz Saray Bilim ve Teknoloji Politikaları Ofisi'nin, kamu tarafından finanse edilen araştırma sonuçlarına erişimin arttırılması yönünde yollar bulunması talebine karşılık geliyor. Aynı zamanda, bilimsel araştırmalar ve akademik çevrelerde daha fazla açıklık genel bir eğilim olarak giderek artmakta. Diğer yandan, Avrupa'da da kamu tarafından finanse edilen tüm bilimsel yayınların ücretsiz olması yönünde çağrılar var.

 

 

Türkiye Halk Sağlığı Dergisi

 

Açıklama : Halk sağlığını içeren yayınları sağlamaktadır.

 

 

PUBMED CENTRAL

 

Açıklama : Tıp , biyomedikal ve yaşam bilimlerini kapsamaktadır.

 

 

InTech - Open Access Publisher

 

Açıklama : STM (Bilim,Teknik ve Tıp) araştırma kaynaklarına sürekli ücretsiz ulaşım veren bağımsız bir Open Access yayıncısıdır. Kaynağımızda 270 den fazla kitap ve 6.000 den fazla kitap bölümü (bilimsel makale şeklinde) bulunmaktadır.

 

   

 

     DOAJ Directory of Open Access Jurnals

 

 

Açıklama : DOAJ dergileri indeksler, online dizin ve kaliteli açık erişim ve hakemli dergilere erişim sağlar.

 

 

 

Bilgi teknolojileri ve iletişim kurumu uzmanlık tezleri

 

Açıklama : Bilgi teknolojileri ve iletişim kurumu uzmanlık tezlerini içerir.

 

 

Hindawi

 

Açıklama : Fen bilimleri, matematik, fizik, kimya biyoloji, istatistik vb. birçok konuyu bünyesinde bulunduran 467 hakemli e dergiye açık erişimle erişilebilmektedir.

 

ChemSpider

 

Açıklama : 28 milyondan fazla kimyasal yapı ve bu yapılara ait detaylar veren ücretsiz bir kimyasal yapı veri tabanıdır. 400'den fazla kaynaktan çekilen verilerle ChemSpider, tek bir ara yüz altından kullanıcılara kapsamlı araştırmalar yapma imkanı sunmaktadır.