Kütüphaneler Arası Ödünç Verme / ILL

Kütüphaneler Arası Ödünç Verme ILL (Inter Library Loan) Hizmeti Menüsü

 

Kütüphanelerarası Ödünç Verme ILL (Inter Library Loan) Hizmeti

 

Kütüphaneler arası Ödünç Verme ILL (Inter Library Loan) Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi Kütüphanesi'nde bulunmayan kitapların, Türkiye'deki diğer üniversite ve araştırma kurumu kütüphanelerinden ödünç alınabilmesi amacıyla verilen bir hizmettir.

*Bu hizmetten Üniversitemiz akademik personeli ile doktora ve yüksek lisans öğrencileri(danışmanlarının adına) yararlanabilmektedir.

*Bu hizmetten yararlanmak isteyen kullanıcılarımızın “Hızlı Erişim” Menüsündeki “İstek formları” altında “ALKÜ Kütüphaneler Arası Ödünç Yayın/Belge Sağlama Formu’nu eksiksiz olarak doldurmaları yeterli olacaktır.

*İstekte bulunan kullanıcılarımızın dahili telefon numaralarını ILL Formu’nda mutlaka belirtmeleri gerekmektedir.

*İstekte bulunulmadan önce kaynağın koleksiyonumuzda olup olmadığı Kütüphane Katalog Tarama’dan  kontrol edilmelidir.

*ILL işlemi tamamen istek yapılacak kütüphanenin ödünç verme politikasına göre yürütülür. (aynı anda en fazla kaç kitabın ne kadar süreyle ödünç alınabileceği)

*Dergiler, danışma kaynakları, tezler, rezerve birimindeki kitaplar ve üzerinde ödünç verilmez ibaresi bulunan kitaplar için yapılan istekler geçersiz sayılır.

*ILL yoluyla Ödünç alınan kitaplar, ilgili kurum tarafından Merkez Kütüphanemize gönderilir. Kullanıcılarımız gelen kitapları kütüphanemizin ILL sorumlu personelinden (Tuğkan KÜÇÜKÇOLAK) teslim alabilirler. ILL kapsamında ödenen tüm kargo ücretleri istekte bulunan kullanıcıya aittir.

*Ödünç istenen kitabın geliş süresi kitabı gönderen kuruma ve postada geçen zamana göre değişmektedir.

*İstekte bulunan kullanıcımız, telif haklarını ihlal etmeden kitabı kullanmayı ve istenen süre içinde iade etmeyi kabul etmiş sayılır.

*ILL kapsamında getirtilen kitapların istekte bulunulan kütüphaneye zamanında teslim edilmesi son derece önemlidir. Geciktirilmesi halinde ilgili kütüphane konuyu bireysel değil kurumsal olarak değerlendirmekte ve daha sonraki kitap istekleri gönderilmemektedir.

*Kullanım süresi biten kitaplar, teslim tarihinden en az üç gün önce kütüphanemize eksiksiz ve yıpratılmamış halde teslim edilmelidir.

*Kitabın zamanında iade edilmemesi veya kaybedilmesi durumunda, yayının ödünç alındığı kütüphanenin kuralları geçerlidir.